eesti liikumispuudega inimeste liit

märka puude taga inimest

Töötukassa tunnistas aastaid töövõimetu puudega mehe täiesti terveks.

Link artiklile

ttv

14 aastat tagasi juhtus saekaatris töötanud Ervinil õnnetus – saag rebis ta paremalt käelt pöidla ja nimetissõrme. Kolm allesjäänud sõrme on liikumatud. Sellest alates on ta olnud osaliselt töövõimetu. Uue hindamissüsteemi järgi otsustati aga, et kaotatud sõrmed ei takista töötamist. Ervini sõnul tunnistas ta sada protsenti töövõimeliseks Seksuaaltervise Kliinik!

  • "Otsuses seisab, et töövõime langust ei ole tuvastatud. Et ei saa teha küll täppisliigutusi, kuid töötegemist see ei sega. Huvitav, mis tööd ma siis tegema peaksin? Lähen riidenagiks?" on 54aastane Ervin nõutu.

Ervini parema käe närvid said õnnetuses niivõrd palju kahjustada, et allesjäänud kolm sõrme on kanged ja kõverad ning seisavad truult teineteise kõrval kui kolm vankumatut tinasõdurit.

"Kui õnnetus oleks juhtunud mõne aasta eest, ma üldse ei muretseks. Mingi ajani ikka püsib lootus, et sõrmed hakkavad liikuma, aga möödas on ju 14 aastat," ütleb Ervin, et midagi pole paremaks läinud.

Mõni tund pärast õnnetust lootis Ervin sedagi, et ära rebitud näpud saab tagasi õmmelda, kuid saatus tahtis teisiti. Kui sõrmed viidi Jõgeva haiglasse, siis Ervin viidi Tartusse. Ajaks, kui sõrmed Jõgevalt Tartusse toimetati, olid need täiesti surnud ja neid ei saanud enam tagasi õmmelda.

"Olen pigem õnnelik selle üle, et need kolmgi sõrme jäid. See, et ma ei kandnud õnnetuse ajal kindaid, päästis. Muidu oleksid need ka läinud," arvab Ervin.
Ees on kolimine, võlad jäävad maha

Pärast sõrmede kaotust vormistati Ervinile üsna pea 40protsendiline töövõime kadu. Ervin käis tööl osalise ajaga edasi, kuid mõne aasta eest jäi ta koju. "Töötasin laos. Tulin ära, kuna töötama pidi paarikümnekraadises külmas. Ma ei näinud enam mõtet teha tööd selleks, et kodus valudes olla. Olematute sõrmedega kaasnevatest fantoomvaludest ma parem ei räägigi," ütleb Ervin.

Kuna uut töökohta kuskilt võtta ei olnud, tegi Ervin juhutöid, mida poeg talle aeg-ajalt pakkus. "Kes võtab mind tööle, kui