Aprillikuu tegemised 2023

344202893 1182091475788610 488513088945850838 n

Invaparkimise temaatikal külalisena kaasa mõtlema ja rääkima palutud Munitsipaalpolitsei esindaja, parkimisosakonna juht Riikka Kivinukk

06.04 kohtusid ELILi esindajana Maikel Mõttus ning Mari Puurman EPIkojast Tallinna linna strateegilise planeerimise teenistuse esindajatega. Arutati, milline lahendus sobiks asendama treppe Tallinnas, Võrgu tänav 9 kinnistul. Leiti, et parim lahendus Kalaranna piirkonnas ligipääsetavuse parandamiseks ning ala- ja ülalinna ühendamiseks oleks lift. Liit hoiab antud kinnistul ja piirkonnas toimuvatel arengutel silma peal.

08.04 toimus ühenduse NAINE suurprojekti „Mitte midagi puuetega naistele puuetega naisteta” raames fotonäituse avamine Fotografiska välialal (oli huvilistele avatud kuni 20. aprillini), pärast mida ka paneeldiskussioon puuetega naistele olulistel teemadel – enesedefinitsioon läbi puude kui sellise ning selle kujutamine avalikkuse ees. Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidust oli nii näitusel kui arutluspaneelis osalemas Helen Bokmann.

14.04 toimus järjekorras liidu selle aasta neljas juhatuse koosolek, kus seekord oli invaparkimise temaatikal külalisena kaasa mõtlema ja rääkima palutud Munitsipaalpolitsei esindaja, parkimisosakonna juht Riikka Kivinukk, kelle oleme ühe kõnelejana kutsunud ka meie kavandatavale liidu suvepäevadele.

20.04 toimus Maikel Mõttuse ja Jüri Lehtmetsa taskuhääling Sandid Hoos järjekordne salvestus erakond Eesti 200 ruumides, kus külaliseks oli seekord tarmukas Tom Rüütel, kes rääkis iseolemise võludest ja valudest (kuulata saab ka ELILi FB-s ning kodulehel: www.elil.ee

26.04 toimus sel aastal järjekorras teine Puuetega Inimeste Foorumi koosolek. Seekordsel koosolekul keskenduti võrdse kohtlemise ja inimõigustega seotud teemadele. Külalistena esinesid Soolise võrdõiguslikkuse ja võrdse kohtlemise volinik Christian Veske ning Õiguskantsleri Kantselei Inimõiguste nõukoja 1. koosseisu liige Priit Kasepalu. ELIL esindajatena olid kohal Veiki Laan ja Maikel Mõttus.

17.04 külastas Indrek Matla Anija valla alalikke asutusi: Kehra, Alavere ja Aegviidu rahvamaju, noortekeskusi, koole, lasteaedu ja spordikeskust, mille käigus tutvuti ja kaardistati asutuste ligipääsetavust ja üldist olukorda. Üleüldine tulemus - rahvamajadesse sissepääs on, kuid WC-d on enamjaolt tava-, mitte invavõimekusega tualetid. Inva-WC võimalust pakub hetkel vaid Alavere kool. Samuti on seal olemas trepitõstuk; Aegviidu rahvamajal kaldtee. Aegviidu kool ja lasteaed lähevad remonti ning sinna on plaanis rajada ka inva WC-d. Kehra koolide ja lasteaedade kaardistamised jäävad liidu maikuu plaanidesse.

Erki Altma on püsiva jätkutegevusena tegelenud G4S-i tütarettevõtte AS Ühisteenused (inva)parkimise korraldamise ja järelevalve üksikasjade väljaselgitamisega Tartumaa piirkonnas.

Politsei- ja Piirivalveametiga on invaparkimise meelierutavatel teemadel jätkuvalt kommunikeerinud ka tegevjuht, kelle eestvedamisel üritab liit edastada oma seisukohta invaparkimise isikupõhiseks viimise tungiva vajaduse kohta.

Läbirääkimised käivad liidul ka Sotsiaalkindlustusameti, Sotsiaalministeeriumi ning Rahandusministeeriumiga sotsiaalhoolekandeseaduse omastehoolduse eelnõu ja toetuste läbivaatamiseks omastehooldajatele väärika tasu kehtestamise võimalusteks. Toimus ka kohtumine SKA-ga soodustuse alla kuuluvate invaabivahendite nimekirja läbivaatamiseks.

Veel üks oluline teema millega liit lähiajal kindlasti tegelema plaanib hakata, on kavandatava automaksu kehtestamise piiramine puudega isikutele – esmane suurem eesmärk oleks seeläbi vabastada puudega (tulevased) autoomanikud isikliku sõiduki esmase  registreerimise tasustamisest. Transpordiameti, Eesti Puuetega Inimeste Koja ning Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu juhatuse esimehe Eiki Nestori ühiste jõupingutuste ja kokkulepete tulemusena puudelistele tasulise ühistransporditeenuse kehtestamist riigi poolt ei toimunud,  seega jääme siiralt lootma sama viljakale koostööle ja ühistegevustele nüüd ka automaksu annulleerimise teemadel.

Liit on sealhulgas luubi alla võtnud ka kõikide Eesti tanklakettide ligipääsetavuse, et viimane ei oleks tagatud mitte ainult kliendialast lähtuvalt vaid ühtse tervikuna.

Suvi on tulemas, seega plaanime oma liikmetele ka suuremat suveüritust – seoses sellega ootab liit vihjeid ettevõtetest ning ka nende esindajatest, kes vääriksid liidupoolset tunnustust seoses oma (koos)tööga erivajadustega inimeste heaks. Oodatud on vihjed ka kõikide muidu tublide ning silmapasitvate selle valdkonna isikute kohta, kes oma tegudes on panustanud puuetega inimeste organisatsioonide töösse. Vihjed on oodatud: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit soovib kõigile kaunist kevade ja vastalanud maikuu algust ning kohtumiseni juba uuel kuul uute tegevustega!

ELIL juhatus