Novembrikuu tegemised 2023

1

Ongi kätte jõudnud aasta viimane kuu. Täna täpselt aasta tagasi jõudis Teieni Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu kõige esimene, täna aga selle aasta viimane infokiri (detsembrikuu tegemistest saate lugeda juba uuel aastal!

  • 01.11.2023 toimus Vabaühenduste Liidu kontoris järjekordne kohtumine Strateegilise partnerluse teemal. Marten Lauri Siseministeeriumist tutvustas rahastamise juhendmaterjalide uuendamise plaane ja seda kuidas sinna sobitatakse strateegilise partnerluse peatükk. Peale mida tuvustati vabaühenduste rahastamise süsteeme erinevate ministeeriumite näitel ning arutleti, kuidas ja millisel kujul peaks Vabaühenduste Liit pakkuma liikmesühingutele koolitusi ja millised on tulevikuplaanid.
  • 10.11.2023 toimus ELILi selle aasta eelviimane juhatuse koosolek.
  • 17.11.2023 toimus Vabaühenduste Liidu korraldatava alustavate juhtide kiirendi koolituse esimene loeng. Koolitusel on 15 osalejat, kes saavad 6 kuu jooksul end arendada kompetentsimudeli kõigis valdkondades koostöös ekspertidega. ELILi esindajana osaleb koolitusel järgmised pool aastat juhatuse liige Maikel Mõttus. Sel korral jagasid oma kogemusi Teibi Torm ja Triinu Ossinovski.
  • 24.11.2023 toimusid EPIKojas brändi Innermore visiooni ja loodud disaini tutvustav mõttetalgud. Koos arutleti nii esinevate probleemide kui ka soovitud lahenduste üle. Seejärel oli võimalus tutvuda Innermore disainilahendustega ning ühiselt arutleti, mis on hästi ning kus saaks veelgi paremaid lahendusi pakkuda tõeliselt mugava ja universaalse disaini hüvanguks. Loodame ka tulevikus sama aktiivset koostööd. Hiljem samal päeval toimus ka Tallinna Puuetega Inimeste Kojas aasta viimane teenuste infopäev, kus Tallinna Sotsiaal- ja Tervishoiuameti esindajad Anna Petrova ja Maarika Maasikas-Tõkke tutvustasid ning selgitasid erihoolekande ja eestkostega seotud teenuseid. Kõigil kolmel viimati nimetatud ettevõtmisel oli ELILi esindajana oma ideedega kaasatud Maikel Mõttus.
  • 25.11.2023 toimus Anija mõisas Harjumaa Puuetega Inimeste Nõukoja jõulu/tänupidu. Pidulikul päeva puhul toimus mõisas ekskursioon, millele järgnesid tänuüritus ning jõululõuna. Ürituse eestvedajad olid HPINi juhatuse esimees Elena Kalbus ning HPINi ja ELILi juhatuse liige Indrek Matla. Tänuürituse raames pidasid tervituskõned Maardu Linnapea Vladimir Arhipov, Eesti Puuetega Inimeste Koja esimees Meelis Joost ja Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu esindajana Maikel Mõttus. Lisaks arutati Maardu linnapeaga ka võimalikke tulevasi koostööplaane.
  • 27.11.2023 toimus järjekorras juba mitmes Sotsiaalministeeriumi,  EPIKoja ning ELILi kohtumine - küsimuse all jätkuvalt ikka automaks, selle rakenduskava erisused jne. Registreerimistasu osas selget vastust või seisukohta Rahandusministeeriumist hetkeseisuga veel tulnud ei ole. Hetkel on temaatika laual sellisel kujul, et kohandatud sõidukid saaksid aastamaksuvabaks, sügava puudega autoomanikele võiks toetus tulla läbi sotsiaaltoetuse suurendamise. Selleks on Sotsiaalministeeriumil kasutada 6 miljonit eurot, millest sügavapuudeliste toetuse suurendamise kulu oleks 3,6 miljonit. Laste ning raske puudega täiskasvanute sotsiaaltoetuse osas ei ole veel seisukohta võetud. Meeldiv on tõdeda, et Sotsiaalministeerium on võtnud oma südameasjaks meie huvide eest seismise. Plaan on rakendada nii autopõhist erisust (kohandatud sõidukid), kui ka isikupõhist erisust (neile, kes ei vaja sõiduki kohandust või teenindavad pereliiget). See on aga igatahes peaasjalikult kindel, et kõigile puudelistele me maksuvabastust taotleda paraku ei saa. Küll aga - sügava puudega isikud oma erisuse saavad. Mil moel ning kujul, on veel paikapanemisel, kuid suure tõenäosusega saab see olema läbi sotsiaaltoetuse olulise suurendamise, mis tõuseb 53-lt eurolt 100-le eurole. On igal juhul julgustav, et Sotsiaalministeerium meiega “ühes paadis” on, ning 30.11.2023 viidi meie ettepanekud ka mootorsõidukimaksu välja töötamiseks loodud töörühma lauale.
  • Oleme koostööd alustanud ka Tartusse loodava tervishoiumuuseumi ratastoolisõbraliku planeeringu osas. Kuna hoone ise on tunnistatud miljööväärtuslikuks, tuleb leida võimalikult praktilised, ent hoone üldvisuaaliga ühilduvad invasõbralikud lahendused.
  • Viimasel ajal on meil esinenud kodulehega väiksematsorti tehnilisi tõrkeid, kuna praeguse kodulehe platvormi tehniline tugi lõpetati. Seega ei jäänud üle muud, kui anda meie lehele uuem kuub ning viia see üle uuele platvormile. Nüüdseks on see ka tehtud ning loodame, et paljudeks aastateks on mure lahendatud.

Eesti Liikumispuudega Inimeste Liit soovib kõigile oma liikmetele imelist, rahulikku jõuluootust ning turvalist aastavahetust ja parimat peatselt saabuvat uut aastat!