Liikumispuudega inimeste eluruumide kohandamisest

trepp

Olukorrast praegu

Hetkel kehtib määrus: Puuetega inimeste eluaseme füüsiline kohandamine, aga selle abikõlblikkuse aeg oli kuni 31.08.2023

Viidatud määrus on muudetud vastavalt: Sotsiaalkaitseministri ning tervise- ja tööministri määruste muutmisega

Nüüd oleme jõudnud olukorda, kus pilootprojekt on läbi, raha sama moodi, aga puudelised, kes vajavad ja ootavad eluruumide kohandamist, on alles.

Kui varasemalt oli kohalike omavalitsuste poolt pakutavate sotsiaalteenuste nimekirjas Eluruumide kohandamise teenus, siis nüüd on see asendatud Eluruumide tagamise teenusega, mis ei ole kuidagi võrreldav oma ülesehituselt ega oodatavalt pikaaegsest tulemusest varasema Eluruumide kohandamise teenusega.

Esimene pakkus inimesele tema kodu kohandamist, vastavalt tema puudest tulenevatele erivajadustele, teine aga sisuliselt kolimisteenust kohta, mis on küll ehk ligipääsetav, aga inimene on sunnitud loobuma oma harjumuspärast kodust, elukeskkonnast, toetavast ja abistavast võrgustikust, sest see ligipääsetav eluruum ei pruugi olla ju senise kodu lähedal, vaid asub kusagil konkreetse omavalitsuse territooriumil.

Kahetsusväärselt on jäänud nii mõnelgi omavalitsusel vahendid kasutamata, mis olid kättesaadavad Puuetega inimeste eluaseme füüsiline kohandamise määruse alusel, kus § 7. ütleb: Toetuse taotlejaks on kohalik omavalitsus.

Siinkohal teeks üleskutse anda teada juhtumitest, kus pöörduti abikõlblikkuse periood jooksul  (see oli siis kuni 31.08.2023) kohaliku omavalitsuse poole avaldusega eluruumide kohandamiseks, ja sellele ei saadud positiivset vastust/tulemust.

Kirjad võiksid tulla otse tegevjuhi postkasti: See e-posti aadress on spämmirobotite eest kaitstud. Selle nägemiseks peab su veebilehitsejas olema JavaSkript sisse lülitatud.

Meil kõigil peab olema võimalus elada oma kodus (ja kodu ei ole ju ainult neli seina).

Puuetega inimeste õiguste konventsioon ja fakultatiivprotokoll artikkel 1 ütleb:

Käesoleva konventsiooni eesmärk on edendada, kaitsta ja tagada kõigi inimõiguste ja põhivabaduste täielikku ja võrdset teostamist kõigi puuetega inimeste poolt ning edendada austust nende loomupärase väärikuse vastu.

Puuetega inimeste mõiste hõlmab isikuid, kellel on pikaajaline füüsiline, vaimne, intellektuaalne või meeleline kahjustus, mis võib koostoimel erinevate takistustega tõkestada nende täielikku ja tõhusat osalemist ühiskonnaelus teistega võrdsetel alustel.

Need ei tohiks olla pelgalt read ühes dokumendis, vaid igapäevaselt enesest mõistetav osa meie elust, ka seadusloome kujundamise juures.

Milline saab olema tulevik selle küsimuse valguses, on täna teadmata. Suuresti mõjutab seda seadusloome, aga me ei saa unustada ka enda vastutust selle kujundamisel, andes teada, millist tuge me vajame. Kas me tahame elada omas ligipääsetavaks kohandatud kodus, või kusagil sotsiaalmajas.

Aitäh, et leidsite aega ja tahtmist lugeda.