Novembrikuu tegemised 2024
01.11.2024 toimus Tallinna Keskraamatukogus, uue nimega Südalinna raamatukogu, raamatukoguhoidjate erialapäev “Kultuuri kaudu kogukonda: raamatukogude roll ja võimalused erivajadustega inimeste kaasamisel”. ELILi juhatuse liige Maikel Mõttus viis läbi ratastoolis liikumist ja liikumiserivajadusega kliendi abistamist tutvustava praktilise koolituse.
05.11.2024 toimus kohtumine Sotsiaalministeeriumi ja EPIKojaga. Teemaks rehabilitatsioonisüsteemi muudatused. Liidu poole oli kohal tegevjuht Veiki Laan.
06.11.2024 leidis aset Sotsiaalkindlustusameti abivahendite talituse ja Eesti Puuetega Inimeste Koja kohtumine (tegevjuht).
07.11.2024 kohtuti Päästeametiga - teemaks ennetus ja evakuatsioon, varjendite planeerimine ning nende ligipääsetavus (tegevjuht)
11-15.11.2024 viibis Maikel Mõttus ELIL Noortekogu esindajana Vilniuses Connect For Inclusion partnerluste ehitamise programmis koos Maarja-Liis Orgmetsa ning tema abistajaga Pimedate Noorteühingust. Lisaks Eesti esindusele oli osalejaid Soomest, Lätist, Leedust, Belgiast, Islandilt, Slovakkiast ja Ungarist. Mõlemad Eesti esindajad tulid tagasi koostööplaanidega, millest kuuleme loodetavasti juba lähitulevikus.
14.11.2024 toimus kohtumine Järvamaa Ühistranspordi Keskusega (tegevjuht). Sama päeva õhtul toimus ka liidu juhatuse koosolek, kus seekord olid külalisteks meie koostööpartneri Invaru OÜ esindajad, kellega arutleti tulevikuplaanide, murekohtade ning muude jooksvate küsimuste üle. Ühtlasi lepiti kokku, et analoogsed kohtumised liidu ja Invaru vahel hakkavad nüüdsest toimuma regulaarselt kord kvartalis.
16.-17.11.2024 toimus Tabasalu Kooli algklasside hoones elektriratastooli saalihokimeeskonna Estonian Wolves 2024/2025 hooaja Soome liiga avaturniir. Kohapeal oli mänge jälgimas teiste hulgas endine hokimeeskonna liige Helen Bokmann. Kahe päeva ning 6 mängu peale tuli kokku 4 võitu, 1 kaotus ja 1 viik. Kokku löödi 6 mängu peale lausa 41 väravat! Järgmised võisltused toimuvad 2025. aasta alguses.
19.11.2024 toimus Tallinnas Eesti Kunstiakadeemias majutuse ja korterelamute ligipääsetavuse teemalise projekti tutvustus ning kokkuvõte. Üritusel pealkirjaga "Designing Sustainable Housing Transitions" osales ELILi poolt Maikel Mõttus, kes oli selles valdkonnas töötavate tudengitega antud teemal suhelnud juba alates septembrikuu lõpust.
Samal päeval toimus Tallinna Puuetega Inimeste Kojas ka järjekordne boccia trenn, kus kätt oli proovimas Helen ning mille eestvedajaks on jätkuvalt mitmel muulgi rindel aktiivne Eesti Lihasehaigete Seltsi esimees Jüri Lehtmets.
25.11.2024 oli tegevjuhil kohtumine Politsei- ja Piirivalveameti isikuvastaste kuritegude talitusega võimaliku koostöö teemal, kaasates selleks liikumispuudega inimesi. Kohal olid taolises struktuuris töötamisest huvitatud liikumispuudega inimesed.
Samal kuupäeval toimus Eesti-Läti turismiprojekti Accsess Routes koosolek, kus osales lisaks EPIKojale ning teistele koostööpartneritele ka ELIL, keda oli esindamas Maikel Mõttus.
Lõpusirgele on jõudnud abivahendite kättesaadavuse parendamise reformi eelnõu koostamine, mille raames on alates tulevast aastast kõigi liikumispuudega seotud abivahendite soetamisel või üürimisel inimese enda omaosalus 10%. Kaasaarvatud palju kõneainet tekitanud senini nn. mugavustooteks nimetatud invarollerid.
Igapäevaselt on liit nõustanud abivajajaid nii telefonitsi kui meili teel, alates abivahendite soetamisest, lõpetades KOV-i poolt pakutavate sotsiaalteenuste kättesaadavusega. Hetkel on aktiivselt laual nii harvikhaiguste kui ka omastehoolduse temaatika. Ettevalmistamisel on teemaalgatus, mis puudutab hariduse sh. kutsehariduse kättesaadavust liikumispuudega inimesele. Jooksvalt on muidugi käimas jätkuvalt ettevalmistused ka 2025. suviseks laagriks (Indrek) – eelkõige toimumispaiga ning toetajate leidmiseks.