Kaks aastat tagasi koguti ERRi heategevusprogrammis «Jõulutunnel» annetusi liikumispuudega inimestele mõeldud treeningseadmete soetamiseks. Kokku saadi 217 941 eurot, mille abil kohustus Eesti liikumispuudega inimeste liit (ELIL) rajama treeningsaali Tallinnasse ja Tartusse.
Kui pealinnas avati treeningsaal aasta eest, siis Tartus jõudis see päev kätte eile. Üheksa oma valdkonna absoluutset tippseadet asuvad abivajajate teenistusse Dorpat Tervise rehabilitatsioonikeskuses.
Tallinnasse rajas ELIL treeningsaali oma jõududega, kuid nagu tõdes liidu aseesimees Sven Reemet, osutus see arvatust märksa keerulisemaks. Seetõttu ei hakatud Tartus enam ise pusima, vaid asuti otsima koostööpartnerit, kellele seadmed kasutuslepinguga üle anda.
Sobiv partner leiti selle aasta alguses Dorpat Tervise näol ning Reemeti kinnitusel on jõumasinad heades kätes. «Siin on väga hea meeskond ning võib öelda, et nad võtsid meilt kolmveerand muret ära. Ainult seadmetega ei tee midagi, vaja on ka pädevaid spetsialiste,» rõhutas Reemet.
Augusti teises pooles läbisid 14 Dorpat Tervise füsioterapeuti koolituse seadmed kokku pannud Helsingi ülikooli teaduskeskuses. Nagu kinnitas seadmed tarninud Semetroni juhatuse liige Martin Minin, on tegemist sellisel tasemel masinatega, millest polegi võimalik edasi minna. Lisaks Tallinna ja Tartu ELILi treeningsaalidele on sellised veel vaid Haapsalu neuroloogilises rehabilitatsioonikeskuses.
Seadmed töötavad õhkkompressiooni põhjal ehk rauda keegi selles treeningsaalis ei sikuta. Sobivad treeningprogrammid ja raskused töötab välja süsteemi keskmeks olev arvuti ehk aju. Arvuti annab ka tagasisidet taastusravi edenemise kohta ning vastavalt sellele tõstab järk-järgult koormusi.
Dorpat Tervise raviteenuste juht Merlin Olveti selgitas, et seadmeid saavad kasutada inimesed, kes on nende juurde suunatud kas sotsiaalse või tööalase rehabilitatsiooni teenusele, kuid samuti oodatakse nii-öelda tavakliente, ka liikumispuudeta.
Kasutuslepingu kohaselt jäävad seadmed Dorpat Tervise käsutusse viieks aastaks, kuid rehabilitatsioonikeskuse juhataja Dagmar Seli avaldas lootust, et ka edasine koostöö ELILiga sujub edukalt ning see aeg võiks pikenedagi. «Juriidiliselt kuuluvad seadmed ELILe, kuid lubame, et hoiame neid väga heaperemehelikult,» kinnitas Seli.
«Jõulutunneli» produtsent Ene-Maris Tali avaldas rahulolu, et mõlemad plaanitud treeningsaalid viimaks teoks on saanud, kuid sellest, et konkreetsed annetused koguti peaaegu kaks aastat tagasi, ei soovinud ta numbrit teha.
«Andsime endale kohe aru, et kahe saali korraga tegemine on keeruline ning me ei seadnud kohustuseks, et projekt tuleb korraga ära teha,» ütles Tali ja lisas, et saate ajaloos on olnud projekte, mille realiseerumine on võtnud veelgi kauem aega.
Tali sõnul on koostöös ELILiga sujunud hästi ning nagu näitab Tallinna treeningsaali populaarsus, on saatega kogutud raha õigesse kohta läinud. «Tallinnas on saal hästi vastu võetud, ning loodetavasti läheb ka Tartus samamoodi,» lausus Tali.
Tartu treeningsaali patrooniks valiti Eesti viimase kümne aasta edukaim paraujuja Kardo Ploomipuu (vasakul), kes tegi füsioterapeut Jaan Lutsu valvsa pilgu all kohe ka masinatega tutvust