Märtsikuu tegemised 2025

Martsikuu tegemised 2025

04.03.2025 külastas EPIKoja ligipääsetavuse töörühm, kus liidu poolt oli esindatud Maikel Mõttus, Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat. Testiti, kui ligipääsetav on hoone erivajadusega inimestele. Pärast ringkäiku nauditi huvitavat ja uudset improetendust. Tehakse ka kokkuvõte ringkäigul nähtust ning maja plussidest-miinustest, pidades silmas ligipääsetavuse aspekti.

05.03.2025 – toimus Haridus- ja Teadusministeeriumis arutelu teemadel: suure kõrvalabivajadusega õppuritele kohandatud õppekeskkond ja õpilaskodud; õppekavad normintelligendiga, suure kõrvalabivajadusega õppuritele (osales tegevjuht).

Samal päeval sai avaldatud ka pöördumine Majandus- ja Kommunikatsiooniministeeriumi poole, mille teemaks „Ligipääsetav turism“, milles juhatuse liige Erki Altma tõi esile puuetega inimeste vajadused turismisektoris, ühtlasi esitas ettepanekud olukorra parendamiseks. Pöördumises toodi välja kuidas invatoad, ligipääsetavad transpordivõimalused ning andmepõhine kaardistamine aitavad laiendada Eesti külastajaskonda, pakkudes ühtlasi puuetega inimestele võrdseid võimalusi reisimiseks. Pöördumises juhiti tähelepanu asjaolule, et ligipääsetavus peab olema lahutamatu osa turismivaldkonna strateegilisest arengust - Turismi pikk vaade 2035.

Rõhutati, et Euroopas elab miljoneid inimesi, kelle reisimisvõimalused on otseselt sõltuvad ligipääsetavate teenuste olemasolust. Artiklis tuuakse esile peamised kitsaskohad - invatubade vähesus, puudulik teave majutuse ning transpordi ligipääsetavuse kohta, kasutajatestimise puudulikkus ja ebapiisav rahastamine. Erilist rõhku pannakse vajadusele kaasata puuetega inimeste esindusorganisatsioonid strateegiate ja tegevuskavade väljatöötamisse, et tagada reaalne mõju ning kõigile võrdne turismikogemus.

Artikli eesmärgiks on tõsta ühiskondlikku teadlikkust, julgustada turismisektorit leidma uuenduslikke ja kaasavaid lahendusi ning kutsuda ametkondi üles pidama dialoogi puudega inimeste esindusorganisatsioonidega. Ühtlasi on see tugev sõnum, et ilma ligipääsetavuseta ei saa Eesti turismitegevus olla tõeliselt kestlik, inimsõbralik ega tasuv.

10.03.2025 toimus Teams’i vahendusel veebikohtumine, kus ELILi juhatuse liige Maikel Mõttus ja Tallinna Strateegikeskuse teenusedisainer Külliki Kesa tutvusid kavandatavate ootekodade digiekraanide prototüüpidega. Koos arutleti võimalike lahenduste üle ning pandi kirja ka kitsaskohad, et need lõppversioonist likvideerida.

12.03.2025 toimus Eesti Töötukassa ja Eesti Puuetega Inimeste Koja koostööpäev. Selle eesmärgiks oli arutada koostöökohti erivajadustega inimeste ühiseks abistamiseks. Töötukassa tutvustas tööturu hetkeolukorda, lisaks arutleti töövõime hindamise ja teenuste korraldamise teemadel ning anti ülevaade sellest, mida on varasema koostöö raames tehtud.

13.03.2025 – toimus meil järjekordne juhatuse koosolek; sama päeva esimesel poolel aga strateegilise partnerluse rahastamise arutelude I kohtumine, kus osales tegevjuht Veiki Laan.

14.03.2025 külastasid Jüri Lehtmets ja Maikel Mõttus Tallinna Tervisehoiu Kõrgkooli, kus vesteldi tegevusteraapia ja Vanalinna Hariduskolleegiumi 12. klassi õpilastega oma kogemustest ja tegemistest liikumispuudega inimestena. Täname selle võimaluse eest!

20.03.2025 toimus EPIKojas puuetega noorte organisatsioonide kohtumine. Kohtumisel olid esindatud pimedad, kogelejad ning kuulmislangusega noored. Liikumispuudega noorte huvisid esindasid ELIL Noortekogu juhatuse liikmed Maikel Mõttus, Jüri Lehtmets, Jevgeni Gorlevski ning selle toetajaliige Marek Morel. Kohtumisel oli liikmetel võimalik üksteisega tutvuda ning kuulata ettekandeid teemadel „Õppimis- ja karjäärivõimaluste tutvustamine lähtuvalt tervisest tulenevatest erivajadustest” (Ly Kubenko, Eesti Töötukassa) ja „Noortele suunatud projektide tutvustamine, rahvusvahelised õppimis- ja töötamisvõimalused” (Karin Öövel ja Mirjam Kodi, Haridus- ja Noorteamet).

Samal päeval toimus ka arutelu Tervisekassaga, teemal võimalikud takistused invatehniliste abivahendite regulatsiooni kiirel muutmisel ning uute/olemasolevate abivahendite nimekirja lülitamiseks/erisuste (s.o erilahenduste) kehtestamisel (osales tegevjuht).

 22.03.2025 – toimus HPIN-i kevadine spordipäev, kus kohapeal oli Indrek Matla,

23-28.03.2025 viibis Indrek Pärnus Terviseparadiisis, kuhu edastas omapoolsed ettepanekud hoone ligipääsetavuse parendamiseks.

27.03.2025 toimus strateegilise partnerluse komisjoni II kohtumine (osales tegevjuht). Juhatuse liige Maikel Mõttus külastas samal päeval koos Jüri Lehtmetsaga kaardistamise eesmärgil aga Turismiteenuste praktilise päeva raames Pernuva loodsumaja. Kui hoone esimene korrus oli ratastoolis ligipääsetav, siis teine korrus vajab aga paraku paremat lahendust. Lõunat peeti Hanhi pubis, kus lisaks päeva kokkuvõtmisele sai kohalviibinute rõõmuks tõdeda, et tegu on liikumispuudelistele ligipääsetava söögikohaga.

28.03.2025 toimus Tallinnas, Kalevi Spordihallis piljardi Euroopa meistrivõistluste avamine. Kuna võistlustules on ka ratastooliklass, siis oli ELILi poolt Maikel Mõttusel see au esineda avakõnega võistluse peakorraldaja Kristjan Kuusiku ja Eesti Olümpiakomitee sportlaskomisjoni juhi Gerd Kanteri kõrval.

Jätkuva hooga oleme otsimas ka oma suvepäevade sponsoreid, kellest osad juba koostööks ka leitud.