Tänuüritus AASTA TEGU 2016

Aastategu2016

Laureaadid

Tiina Sõrmus  AASTA TEENINDAJA 2016. Vanemuise Kontserdimaja vanemkassapidaja, kes on silma jäänud eriliselt hea teeninduse poolest.

 • Esitaja: Tartu LIÜ

Radisson Blu Hotel Olümpia  AASTA HEATEGIJA 2016. Loobus jõulupakkide tegemisest ja annetas kingiraha Eesti liikumispuudega laste toetuseks.

 • Esitaja: ELILi tegevmeeskond

Meelis-Lauri Erikson  LIIKUMISVABADUSE SÕBER 2016.  Kadrina kiriku ligipääsetavuse probleemide kiire lahendamine.

 • Esitaja: Tiia Sihver

Kaitseliidu Lääne Maleva Risti malevkond  AASTA KOOSTÖÖPARTNER 2016. Suurepärase koostöö liikumispuudega noormeestele militaarlaagri korraldamisel 2016. aasta suvel.

 • Esitaja: Maikel Mõttus, Lääne-Harju IÜ liige

Toomas Heering  AASTA TÖÖANDJA 2016. Firma Varola juht. Võttis maapiirkonnas tööle liikumispuudega noormehe, kohandas töökoha ja võimaldab kokkuleppel tööd kodus teha.

 • Esitaja: Ülle Valvar

Peeter Vikman  AASTA VABATAHTLIK 2016. Pikaajaline vabatahtlik Läänemaa ühingus. Alati abiks igas ettevõtmises nii nõu kui jõuga, oma huumorimeele ja heatahtlikkusega on ta väga vajalik tugi ühingu liikmetele.

 • Esitaja: Läänemaa Invaühing

Siim Savisaar  AASTA TREENER 2016.

Aasta jooksul on kümmekond liikumispuudega inimest asunud pädeva treeneri toel tegelema harrastusspordiga väljaspool haiglaid ja rehabilitatsiooniasutusi. Ilma Siim Savisaare pühendunud tööta ei oleks saanud selline treenimine võimalikuks.

 • Esitajad: Sven Kõllamets, Meelika Siilsalu, Mihkel Kruusmaa, Jelena Pipper, Siim Parbus, Ana Maria Narro, Pjotr Sirotkin ja Kalev Kuusik.

Janek Lehtpuu  AASTA ABISTAJA 2016.

Töötades Paide Kultuurikeskuses on ta ratastoolikasutajate asendamatu abiline. Trepitõstuki paigaldamisega ei vabanenud Janek abistamisest - tõstukile ja sealt maha ratastoolis olija üksi ei saa. Janek on alati kohal, kui üritusele või kinno minna tahame.

 • Esitaja: Järvamaa Liikumispuudega Inimeste Selts

Madis Altroff   AASTA VABATAHTLIK 2016. Liidu raudvara, kelleta ei kujuta ette liidu tegemisi. Hoidnud korras kontoris olevad arvutid, ürituste korraldamisel alati abiks nõu ja jõuga.

 • Esitaja: ELILi tegevtöötajad

AS Sebe Tartu osakond  AASTA TRANSPORDIETTEVÕTE 2016.

Tartu linnaliini bussid on madalapõhjalised ning varustatud kaldteega. Liikumispuudega inimesed, kes kasutavad liikumiseks ratastooli, tunnustavad Tartu linna bussijuhte, kes teevad oma igapäevast tööd viisakalt ja abivalmilt. Nimeliselt täname bussijuht Kalmer Konsenit, kes on alati naerusuine ja sõbralik.

 • Esitaja: MTÜ Händikäpp

Tore, et meie laureaate on märgatud ja nii mõnigi juba meedias ära märgitud.


HAPU ÕUN  Riigi Kinnisvara Aktsiaselts.

Et saaksite ülevaate, millega RKAS hapu õuna välja teenis, siis allpool kutse/kiri, mis sellele asutusele saadetud sai:

Soovime oma tänuüritusel Teie ettevõttele üle anda "Hapu Õun" tiitli. Tegemist on nimetusega, mis omistatakse Eesti Liikumispuudega Inimeste Liidu liikmete poolt valitud ettevõttele või isikule, kellega ei suju koostöö ligipääsetavuse parandamiseks.

Toome välja objektid ja lühikirjelduse, mis meie liidu liikmetes pahameelt on tekitanud.

 1.  Äsja valminud Ugala teater - uksi tuleb lahti hoida kahe inimesega, kui minna ratastooliga. Saali minemiseks on paigaldatud  tigukiirusel liikuv tõstuk, aga selle kasutamiseks tuleb otsida majast inimene (ei mingit iseseisvust). Tartlased käisid teatris nelja ratastoolikasutajaga. Ütlesid, et rahvas sai toolide minemisega eel- ja järeletenduse.
 2. Lennusadamasse sisenemine. Uks ei käigi väga raskelt, aga ees on kõrge piit, kust ise üles-alla ei saa.
 3. Sotsiaalministeerium- kaldtee jookseb pikalt ja vastab nõuetele, kuid on katuseta ja ei ole mugav sõita, kui talvel peakohal jääpurikad ripuvad. Samuti infolaud, mis tehti  ministeeriumisse. Lett on kõrge ja ratastooli kasutajaga või väikest kasvu inimesega pole arvestatud. Foto on seestpoolt vaates, kuid on näha, kui seal klaasi taga oleks istuv või väikest kasvu inimene, siis näeksime vaid silmi.
 4. ERM
 • Peauksest sisenemine – uksed on suured ja avanevad raskelt. Väga raske on ratastoolis olles rebida lahti suurt ja rasket ust, mis vedruga sulgub ja samal ajal siseneda uksest. Parim lahendus on liuguksed või automaatselt avanevad uksed nagu on ERMi siseruumides.
 • Letid infolauas ja poes – on liiga kõrged. Peab olema madal koht lühikeste ja ratastoolis inimeste teenindamiseks. Kirjakastid, kassaluugid, raha-, pileti- ja kaubaautomaadid, prügišahtide avaused, müügiletid ja teised üldkasutatavad objektid peavad olema ligipääsetavad ja nende kasutamiskõrgus peab vastama ka ratastooli kasutaja vajadustele ja võimalustele (automaadid, kassaluugid jms, minimaalne kõrgus 0,85 m, kaubaleti maksimaalne ulatuskõrgus 1,40 m, leti kõrgus kas osaliselt või kogu pikkuses 0,8 m).
 • WC – Klosetipoti kõrgus põrandast prill-laua pealispinnani peab olema 500–520 mm ja koos käetugedega. ERMis on klosetipoti kõrgus vaid 450 mm.
 • Käsitoed (üles) tõstevad (olid olemas) ja kõrgus käsitoe peale 800 mm. ERMis on käsitoe kõrgus 900 mm. Seega klosetipott nõuetest madalam ja käetoed kõrgemad ning tualett ongi kasutuskõlbmatu
 • Tualettpaberi hoidja on paigaldatud kättesaamatusse kaugusesse.

 smktsmtl  smtl2  toilet